Diyetisyen Işın SAYIN Diyet Kliniği İzmir

0552 214 06 69  9:30 - 18:00  (Ptsi-Ctesi)
obezite diyeti yüksek kilo diyeti

Fazla Kilo / Obezite Diyeti

Obezite ve fazla kilolu olma durumundan muzdarip insan sayısı her geçen gün artıyor. “Nedenlerine bakalım ve kendimizi koruyalım” diyecek olursanız, işte size kısa açıklamalarıyla nedenleri:

Siz yine de kendinize özgü nedenin tespiti ve size özel çözümler için deneyimli diyetisyenlerden profesyonel diyet desteği alın.

1. Önyargılarınızdan sıyrılın. Kişiye özel diyetler ile profesyonel diyetisyen hizmeti alarak yükünüzden kurtulun. “Ben diyet yapamıyorum, ben diyete uyamıyorum, diyet dediğin çok kısıtlı programlardan ibaret, diyet yaparsam aç kalırım, ben istesem diyet yaparım ama istemiyorum, ben diyetleri biliyorum, benim hayatım / işim diyete uygun değil” diyorsanız, bir yandan da kilo almaya devam ediyorsanız, “sadece zihninizdeki bu hatalı kodlamalar nedeniyle” de fazla kilolara sürüklenebilirsiniz. Başlangıç için sadece “zayıflamak istiyorum / kilo vermek istiyorum” demeniz yeterli.

2. Mide hacmini zorlama sonucu mide hacmi genişler, daha fazla besinle doyar hale gelirsiniz. Yemekle veya yemeğin üstüne çok fazla sıvı almak da mideyi genişletir. Çorba, içki, su, şekersiz meşrubat vb. ne olursa olsun, 200 ml den fazla sıvı almayın. Özellikle zayıflama diyeti yaparken, öğün aralarında, yemeklerden 40 dk kadar sonra sıvı alımına başlayın.

3. Yüksek enerjili besinler tüketmek insulin direnci, hipoglisemi (düşük şeker), diyabet (şeker hastalığı), bölgesel yağlanmaya yol açabilir. Zayıflama diyeti yaparken, diyetisyen yardımı alın ve yüksek enerjili yiyecek / içecekler için, sizin metabolizma hızınızın tolere edebildiği porsiyonları ve güvenli tüketim sıklıkları hakkında bilgi alın. Uygulanabilir / sürdürülebilir diyet, kişiye özel diyet tam olarak bunu gerektirir.

4. Su içmemek, içilen sıvıların su olduğunu varsayarak içilen suyu hesaplamak, vücutta sıvı dengesini bozan faktörleri ve ilaçları bilmemek, tedbir almamak; hücre içi su oranını düşürür ve hücre içinde, karaciğerde yağ yakımını yavaşlatıp durdurabilir. Düzenli / ölçerek su için ve aşırı su boşaltan faktörler, aşırı su tutan faktörleri diyetisyeninizden öğrenin.

5. Kortizon içeren ilaçlar; (astım, alerji, çözümü bilinmeyen hastalıklar vb için üretilen kortizonlu ilaçlar) hipertansiyon, diyabet, insulin direnci ve hipoglisemi (düşük şeker) gibi yatkınlıkları tetikler. Yan etkilerine karşı önlemleri diyetisyeninizden öğrenin.

6. Antidepresanlar, psikiyatrik ilaçlar iştahı artırabiliyor. Depresyon, otizm, dikkat eksikliği, hiperaktivite, anksiyete, kaygı bozukluğu vb bir çok psikiyatrik tanının gerisinde uzun dönem hatalı beslenme / hatalı diyetler olduğunu biliyor muydunuz? Deneyimli bir diyetisyen desteği ile bütünüyle yenilenebilir, zihni, bedeni ve davranışlarıyla bile bambaşka bir birey olabilirsiniz.

7. Kısırlık, adet düzensizliği vb durumlarda jinekologların reçete ettiği cinsiyet hormon replasman tedavileri de (östrojen, progesteron vb) iştah açar, ödem yapar, karbonhidrat eğilimini artırır, insulin direnci, hipoglisemi (düşük kan şekeri), diyabet, bölgesel yağlanma, göbek bölgesinde basenlerde yağlanma gibi sonuçlar doğurmaktadır.

8. Glukozamin kondroitin sülfat içeren, menisküs yırtığı, dizde sıvı eksikliği vb diz ve eklem rahatsızlıkları için kullanılan ilaçlar; ödem, artan iştaha neden olur. Hipertansiyon, diyabet, insulin direnci ve hipoglisemi gibi yatkınlıkları tetikler. Güvenli, yan etkisi olmayan destekleri doktor ve diyetisyeninizden öğrenin.

9. Demir deposunu doldurmak için reçete edilen ilaçlar, kabızlık nedenidir. Kabızlık, bağırsakta dışkının tutulması ve içeride fazlaca istenmeyen mikroorganizmanın üremesi anlamına gelir. Bu mikroorganizmalar, beslenir, solunum yapar çoğalırlar. Gaz şikayetinin nedenidir. Demir destekleri aynı zamanda iştah açar. Diyet yapıyorsanız, diyetisyen desteği alıyorsanız, kilo almanızın nedenlerini ve demir deposunu doldurmanın güvenli yollarını öğrenmek ve süreci yönetebilmek için, yeniden kilo almamak için diyetisyen yardımı alın. Ne yediğinize bağlı olarak kilo alırsınız, insulin direnci, hipoglisemi (düşük kan şekeri), diyabet tetiklenebilir.

10. Tiroid bezi fonksiyon bozuklukları (yani hipotiroid, hipertiroide eşlik eden insulin direnci vb, haşimato tiroidinin hipotiroide neden olması, büyüyen tiroid bezi nodüllerinin tiroid bezi fonksiyonlarını baskılaması),

11. Şiddetli insulin direnci, Tip II Diyabet (ilaçla tedavi edilen şeker hastalığı) tanısı alan hastalarda da iğne ile tedavi yöntemlerine başvurulabiliyor. Tip I Diyabette de insulin hormonu iğne ile veriliyor. Fakat besinler yoluyla alınan karbonhidratlara (şehriye, erişte, makarna, pirinç, şekerli besinler, unlu besinler, meyveler, alkol vb) oranla, yüksek doz insulin iğnesi uygulanırsa, kan şekeriniz hızla düşer, iştah tetiklenir, karbonhidratlara eğilim artar. Özelikle bel çevresinde yağlanmanın artırması kaçınılmaz hale gelir. Diğer nedenler: Emzirme dönemi kan glukozunun düzensizliğine nede olan etmenler ayrıca kronik kabızlık, spastik kolon, bağırsak şekil bozuklukları, bağırsak florasının bozulması, düşen bağışıklık veya antibiyotik sonrası kaliteli probiyotik desteği almayı ihmal etmek, B grubu vitaminlerini ağızdan yüksek doz almak, kronik diüretik kullanımı, kronik ödem nedenleri, hatalı diyetler, metabolizmayı yavaşlatan ilaçlar (grip ilaçları, kas gevşeticiler, çeşitli madde kullanımı, şaibeli zayıflama ilaçlarının kullanıldıktan sonra bırakılması vb), 2 günden fazla ve/veya 3 haftadan daha sık şok diyet yapmak, detoks adı altında aşırı düşük kalorili diyetler uygulamak, düzensiz uyku veya uyku bozukluları, kronik stres bozukluğu vb bir çok nedenle kilo artışı ortaya çıkabilmektedir.