Diyetisyen Işın SAYIN Diyet Kliniği İzmir

0552 214 06 69  9:30 - 18:00  (Ptsi-Ctesi)
endokrinoloji diyet kliniği İzmir

Metabolik Sendrom Diyetisyenliği

Metabolik sendrom, kalp krizi, felç ve şeker hastalığı riskini artıran bazı risk faktörlerinin bir arada bulunduğu tehlikeli bir bozukluktur.

Her biri sağlığı tehdit eden aşağıdaki bazı durumların bulunması metabolik sendrom olarak adlandırılır. Artmış bel çevresi: Göbek üzerinden ölçülen bel çevresinin erkeklerde 102 cm, kadınlarda 88 cm’den fazla olması metabolik sendromun ölçütlerinden birisidir. Kalp hastalığına sebep olma açısından göbek etrafında birikmiş yağlar vücudun başka yerlerinde birikmiş olanlara göre daha tehlikelidir.

Yüksek trigliserit düzeyi: Kandaki trigliserit (serbest kan yağları) düzeyinin 150 mg/dl’ den yüksek olması (veya trigliserit düşüren ilaç kullanıyor olmak) metabolik sendromu tetikler. Trigliserit yüksekliği damar sertliği ve şeker riskini artırır.

Düşük HDL düzeyi: HDL kolesterol “iyi huylu” kolesterol olarak bilinen bir kolesterol molekülü çeşididir ve damar sertliğine karşı koruyucu özelliği vardır. HDL kolesterol düzeyinin kadınlarda 50, erkeklerde 40 mg/dl’ nin altında olması metabolik sendromu tetikler.

Yüksek kan basıncı: Kan basıncının 135 / 90 mmHg’ dan yüksek olması (veya tansiyon düşürücü ilaç kullanıyor olmak) metabolik sendromu tetikler.

Bozulmuş açlık kan şekeri: Açlık kan şekerinin 100-125 mg/ dl arasında olması (açlık kan şekerinin 126 mg/dl ve üzerinde olması şeker (diyabet) hastalığı demektir). Metabolik sendrom ile insülin direnci arasında çok yakın bir ilişki vardır. İnsülin direnci, kalp sağlığını tehdit eden ve tedavi edilmesi gereken benzer bir sağlık sorunudur.

Diyet sürecinde danışanın yaşına, cinsiyetine, boy ve kilosuna, varsa spor aktivitesine, herhangi hastalığı olup olmamasına, beslenme şekline ve sosyoekonomik durumuna uygun beslenme programı hazırlanır. Bu nedenle diyet listesi kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanır.

Diyet Tedavisi

Ücretsiz ön görüşme randevunuzda vücut analizi ile yağ oranı, metabolizma yaşı, metabolizma hızı vb bedeninize ilişkin birçok değer ölçülüp yorumlanır. Beslenme alışkanlıklarınız ve sağlık durumunuzla ilgili detaylar taranarak doktora yönlendirilirsiniz. Ya da kan testlerinizle gelip hemen danışanımız / hastamız olabilirsiniz.

İlk diyet randevunuzda sağlık durumunuz, metabolizma hızınız, hangi saatlerde hangi besinlere ulaşabildiğiniz, ve yaşam biçiminizle uyumlu, uygulanabilir, sürdürülebilir bir beslenme programınız olması için size 40-60 dk zaman ayrılır. Görüşmeniz bittiğinde “üzerinizde dikilmiş bir elbise gibi” olduğunu hissedeceğiniz diyetiniz haftada 1 kez sizin rahat uygulayabileceğiniz biçimde güncellenir. İlk diyet görüşmesi sonrası randevularınız 15-30 dk kadar sürer. Hedefinize ulaştığınızda ise Türkiye’nin ilk kilo koruma okuluna dahil olursunuz. Böylece burada alacağınız yeme davranışı değişiklikleri konulu teorik ve pratik eğitimler sayesinde bir ömür boyu sağlığı, beden ağırlığınızı ve her ortamda keyfinizi korumanın yollarını öğrenirsiniz. Kilo almaktan korkmak yerine kilo koruma okulumuza katılarak tüm manevraları öğrenip, sağlığı sürdürebilirsiniz. Kilo verme veya diyet sürecinde karşılaşılan davet, seyahat ve kutlama gibi durumlar için endişeye kapılmayın. Bu gibi durumlar için sabahtan itibaren tok tutan düşük kalorili ve ulaşılabilir öğünler ile günü geçirecek, sonra da davetinize katılacaksınız. Özel günler için hazırlanan bu beslenme programları ile her ortama girip, tüyoları uygularken kimse sizin “diyet yaptığınızı” hissetmeyecek. Diyet görüşmeleri esnasında da çok değerli eğitimler veriyoruz.

Sağlık taramanız neticesinde örneğin size insulin direnci tanısı konuldu diyelim: Beslenmenizle fiziksel / zihinsel performansınız, ruhsal toleransınız arasında nasıl bir bağlantı olduğunu “bireysel eğitimler” şeklinde diyet görüşmelerinin içinde veriyoruz. “Yeme davranışınızın kalıcı olarak değişmesini” sağlayan, “hafızalarda iz bırakan sunumlarla” unutulmaz bir zayıflama süreci yaşıyorsunuz. Besin zaaflarınız için size güvenli porsiyon ve güvenli tüketim sıklığını öğretiyoruz. Hem sağlığı, hem kiloyu hem de keyfimi aynı anda yönetebilmek istiyorum diyorsanız yaşanılası diyetler için bizden hizmet alabilirsiniz. Dilerseniz ilk 1-2 ay günlük besin kayıtlarınızı yazıp / fotoğraflayıp “fark etmeden yapılan bir hatalar olup olmadığınız danışabiliyorsunuz.

Diyet tedavisi programlarının amacı, belirli bir ağırlığa ulaşıldıktan sonra bu kilonun hayat boyu korunması, sağlıklı ve dengeli beslenme sürecinin yaşam şekli haline getirilebilmesidir.

Kilo vermek için zayıflama programı uygulamak, kişilerin moral ve diyet yapma motivasyonun sürekli yüksek tutulmasını gerektiriyor. Diyet tedavisi süresince danışanın takibine devam edilir.