Diyetisyen Işın SAYIN Diyet Kliniği İzmir

0552 214 06 69  9:30 - 18:00  (Ptsi-Ctesi)
endokrinoloji diyet kliniği İzmir

Endokrinoloji Diyetisyenliği

Endokrinoloji uzmanı doktorların yönlendirmesi ve kontrolüyle kişilere uygulanan bu diyette herkesin farklı metabolizmaları olduğu gerçeğinden yola çıkılır.

Diyet sürecinde danışanın yaşına, cinsiyetine, boy ve kilosuna, varsa spor aktivitesine, herhangi hastalığı olup olmamasına, beslenme şekline ve sosyoekonomik durumuna uygun beslenme programı hazırlanır. Bu nedenle diyet listesi kesinlikle kişiye özel olarak hazırlanır.

Diyet Tedavisi ile Kilo Verme

Diyet ile kilo verme sürecince sağlıklı bir sonuç elde etmek için haftalık kilo kaybının 0, 5-1 kg arasında olması gerekmektedir. Ancak kaybedilen kiloların vücuttaki fazla yağlardan olması oldukça önemlidir. Bunun belirlenmesi için bioelektrik empedans sistemi adı verilen ve vücut bileşimini analiz eden özel bir tartı kullanıyoruz.

Vücut komposizyonu analizi ile vücut yağ kitlenizi, kas ve sıvı oranınızı, metabolizma hızınızı, eğer kilo fazlalıklarınız varsa hangi bölgede olduğunu, metabolizma yaşınızı, organlar çevresinde yağlanma durumu gibi, vücudunuzun anlık durumunu tespit etmeye yarayan verileri elde etmiş olursunuz. Her hafta düzenli ölçümlerle kaybedilen kiloların yağ dokusundan mı yoksa kas dokusundan mı olduğunu tespit edip kişilerin beslenme programlarını bu sonuçlara göre düzenliyoruz.

Diyet tedavisi programlarının amacı, belirli bir ağırlığa ulaşıldıktan sonra bu kilonun hayat boyu korunması, sağlıklı ve dengeli beslenme sürecinin yaşam şekli haline getirilebilmesidir.

Kilo vermek için zayıflama programı uygulamak, kişilerin moral ve diyet yapma motivasyonun sürekli yüksek tutulmasını gerektiriyor. Diyet tedavisi süresince danışanın takibine devam edilir.