Diyetisyen Işın SAYIN Diyet Kliniği İzmir

0552 214 06 69  9:30 - 18:00  (Ptsi-Ctesi)
insülin direnci diyabet ve diyet programı

İnsülin Direnci - Diyabet ve Diyet

Hipoglisemi (düşük şeker), insulin direnci, tip I diyabet ve tip II diyabet, reaktif hipoglisemi, açlık hipoglisemisi, gizli diyabet (gizli şeker) gibi şeker metabolizması bozuklukları.

Herkesin besin zaafları vardır. %85 oranında sağlıklı beslenebilmek için tüyolar alın.

%15’de besin zaaflarınız için kalori alımında bir esneme payınız olsun. Besin zaaflarınızı güvenli porsiyonda ve güvenli sıklıkta tüketerek; şeker metabolizmanızı koruyabilirsiniz. Oranlar fazlaca bozulduğunda ve yani tüketim sıklığı ve porsiyonlar arttığında şeker metabolizması da bozulacaktır.

Diyete karşı önyargılarınızı bir kenara bırakın. Kesinlikle özgüvensiz olmayın. Çünkü: Çözüm tecrübemizde saklı.

İşte ana hatlarıyla şeker metabolizmanızı bozan nedenler:

• Genetik yatkınlık,

• Düzensiz beslenme,

• Hatalı besin seçimi (uzun dönem şekerli yiyecek tüketimi, katkı maddeleri, unlu mamüller, pirinç, patates, şekerli içecekler, reçel, marmelat, doğal veya yapay bal vb),

• Sık sık alkollü içki tüketmek (alkollü içkilerin menşei üzüm, arpa vb karbonhidrat kaynaklarıdır. Mayalanınca daha da konsantre hale gelen karbonhidrat içeriği kolaylıkla şeker metabolizmasını bozar. İnsulin direnci, hipoglisemi, iştah, karbonhidrat içeren yiyecek / içecek eğilimi ile sonuçlanır. Diyete uyum zorlaşır.)

• Hareketsizlik (harcanan enerjinin az olması, karbonhidratların yakılmasını güçleştirerek şeker metabolizmasını bozar. İnsulin direnci, hipoglisemi, diyabeti tetikler)

• Kronik stres (kalp, pankreas, beyin vd bazı organların çalışmasını hızlandırırken; bağırsak, yumurtalıklar vd organların çalışmasını yavaşlatır)

• Sık sık kahve / sert kahve çeşitleri / sütsüz kahve tüketmek, kahve yanında karbonhidrat içeren besinler tüketme eğilimi

• Bazı ilaçlar (beyinde veya pankreasta ve bazı başka organlara etkileri nedeniyle)

• Madde kullanımı şeker eğilimini artırır, iştahı açar, gece yarısı bile buzdolabının önünde oturup yerken kendinizi yakalayabilirsiniz. Diyete uyumunuzu zorlaştırır.

• Fazla tatlandırıcı kullanmak (beyinde tatlı bağımlılığına neden olan nöronlar arası “tatlı besin geldi uyarı yolağının atıl kalmasını engelleyerek bağımlığın yenilmesini engellemesi sebebiyle)

• Rastgele beslenirken, ilaç veya iğneyle tedaviye güvenerek ne olursa olsun kan şekerinin düzeleceğine olan yersiz inanç / güven, sürekli bu sebeple diyetin dışına çıkma eğilimi

Tiroid bezi hastalıklarının tetiklemesi ve şeker metabolizmanızın bozulması buna bağlı olarak kontrolsüz karbonhidrat eğilimi / tüketimi, diyete uysanız, diyetisyen isabetli diyet planları oluştursa bile, %100 uysanız bile sonuç alınamaması

• Cinsiyet hormon tedavilerinin tetiklediğii (östrojen, progesteron vb)insulin direnci / diyet yapılsa bile sonuç alamamak

• Hipofiz adenomun tetiklediği insulin direnci ve neticede diyet yapsanız bile sonuç alamamak

• Bağırsak florasının bozulmasıyla mantar ve mayaların istenmeyen mikroorganizmaların çoğalması sonucunda ortaya çıkan şeker / karbonhidrat eğilimi ve tüketimi, bu şekerlerle beslenen maya / mantarların artması sonucu diyet yapsanız da zorlanırsınız. Şeker bağımlılığınız, adeta içinizden bir ses bağırarak “şeker tüket” der.

Diyetisyen ve/ veya doktor neden iradeyi yönetemediğinizi anlamakta zorlanabilir. “Ben diyet yapamıyorum, stresle yiyorum, içiyorum. Aç kalmadan zayıflamak istiyorum. Yemeyi / içmeyi seviyorum. Davet, seyahat ve kutlamalara özel ayrı beslenme programları ile kilo vermek istiyorum. Sosyal ortamlara katılıyorum, uygulayamam” diyorsunuz siz de herkes gibi… Tam da ihtiyacınız olan sistemi yıllar önce geliştirdik. Uygulanabilir sürdürülebilir olan tüm ayrıntılarıyla size özel diyetler her hafta güncellenerek her ortama uyarlanıyor. “Üzerinizde dikilmiş bir elbise gibi beslenme programlarınız olsun, beslenme programlarınız yaşam biçiminize uysun” istiyorsanız siz de 1999 yılından beri alınan başarılı sonuçlarımıza eklenin. Uluslararası veya şehirlerarası gezerek çalışmanız bile engel değil. 2006 yılında Türkiye’de “online diyet” in kurucusu olan, sayısız başarılı sonuca yol boyunca destek olan Uzm. Diyetisyen Işın SAYIN ile online veya yüz yüze çalışma sistemine dahil olun.